بهت گفتم که‌ فاشیستی؟

  

یک سؤال و نظرسنجی که‌ یک شخصی توی فیسبوک گذاشته‌ بود باعث شد این رو بنویسم.

از کدام زبان متنفرید؟عربی_فارسی_اسپانیایی_ترکی_کردی و یا سایر زبان ها !!!!
طرف یه‌ چنین سؤالی میپرسه‌ و جای تاسفه‌ بالای 50هزار نفر بهش جواب میدن و‌ یک زبان رو انتخاب کردند که‌ ازش متنفرند،یا دیدیم که‌ طرف میپرسه‌ از کدام ملت متنفری؟
شرم آوره‌.
اینکه‌ یک نفر یه‌ سؤال مینویسه‌ از این نوع نشانه‌ ی عدم بلوغ فکری اون شخصه‌ اما وقتی هزاران نفر بهش جواب میده‌ واقعا نگران کننده‌ ست،ما مروج فاشیسم و نژاد...پرستی آگاهانه‌ یا نا آگاهانه‌ می شویم.ما در دنیای مجازی محیط خصوصی خودمان را داریم و هر کسی حق داره‌ هر جور که‌ دلش میخواد از محیطش استفاده‌ کنه‌،اما این رو هم اگر در نظر بگیریم که‌ اگر هر یک از ما کمی وقت بگذاریم برای روشنگری و پراکندن اندیشه‌ و انسانیت،تردیدی نیست که‌ میتونیم نقش مفید و مؤثری در بالا بردن سطح افکار عمومی ایفا کنیم.
شاید هر یک از ما پیش خودمون فکر کنیم که‌ مگه‌ یه‌ سؤال چقد مهمه‌،خوب چندتا مثال میارم،..اسم جان اشتاین بک رو شنیدید،اون پس از یک نزاع خیابانی در حین فرار توی یک کتابخانه‌ پنهان میشه‌،و اینطوری یک لات خیابانی تبدیل میشه‌ به‌ یک نویسنده‌،یا حسین پناهی با سؤال شرعی یک زن افکارش دگرگون میشه‌ و به‌ جای ادامه‌ ی فقه به‌ ادبیات و هنر گرایش پیدا میکنه‌ و میشه‌ شاعر،میشه‌ حسین پناهی.بله‌ یک سؤال.
یک سؤال.
اتفاقات کوچک زندگی هستند که‌ شخصیت انسانها رو میسازند،جامعه‌ هیتلر را ساخت،جامعه‌ موسولینی و استالین را ساخت.

اما این گاندی ها و ماندلا ها هستند که‌ در حافظه‌ ی بشر جایگاهی قابل احترام خواهند داشت،حال آیا ما می خواهیم هیتلر بسازیم؟آیا ما میخواهیم خشونت و نژادپرستی را ترویج کنیم؟
وقتی اون سؤال رو خوندم پیش خودم تصور میکردم کسانی رو که‌ جوابش رو داده‌ بودند
من از کدام یک متنفرم؟
از آلمانی؟آره‌،آلمانی خوبه‌،هیتلر هم آلمانی بود.
از عرب؟آره‌ عرب ها ایران رو اشغال کردن،پس من از زبان عربی متنفرم،
ما داریم آگاهانه‌ یا نا آگاهانه‌،همکاری میکنیم در ترویج فاشیسم و نژادپرستی،در ترویج خشونت و نفرت.
اما ما میتونیم قاصدان صلح باشیم،و مروج انسانیت و عشق.
و هر یک از ما حق انتخاب داریم که‌ چه‌ کنیم،به‌ شخص یادآور شویم که‌ لطفا سؤال فاشیستی از من نپرسید،من به‌ این سؤال فاشیستی جواب نمیدم،یا اصلا جواب ندیم،،،و یا اینکه‌ بیمارگونه‌ به‌ دنبال نفرت بگردیم و گوشه‌ بو گوشه‌ دنبال چیزی بگردیم برای ترویج نفرت و کینه‌.
ما میتوانیم برای دنیای پیش رو بسیار مفید باشیم یا بسیار مخرب،چون ما هستیم که‌ جهان را میسازیم
/ 1 نظر / 30 بازدید